1 października 2018

Czym jest inteligentny budynek

Instalowanie rozbudowanych systemów elektronicznych w domach, mieszkaniach czy biurach sprawia, że coraz bardziej dostosowują się one do wymagań użytkowników, jednocześnie napędzając rozwój inteligentnych budynków, które w jak największym stopniu wpłyną na komfort życia i użytkowanie ich. Budynki, które nazywamy inteligentnymi, to nie tylko domy i mieszkania, ale także lokale o przeznaczeniu innym niż mieszkalne, na przykład banki, biurowce czy hotele. Co wyróżnia inteligentne budynki?

Inteligentny budynek alepszaja to, co jest codziennością

Współcześnie ludzie przyzwyczajeni są do udogodnień związanych z technologią. Jesteśmy nauczeni, że gdy odkręcimy kurek, poleci z niego zimna bądź ciepła woda, gdy włożymy jakąkolwiek wtyczkę do gniazdka, uzyskamy w ten sposób dostęp do prądu. Centralne ogrzewanie, instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne, dostęp do ciepłej wody, czyli tak zwane instalacje tradycyjne, to coś, bez czego trudno byłoby nam poradzić sobie w codziennym życiu. Ich dopełnieniem są instalacje inteligentne, które stanowią podstawę inteligentnych budynków. Podstawą funkcjonowania inteligentnego budynku jest zautomatyzowanie korzystania z instalacji tradycyjnych za pomocą elektroniki. Dzięki systemom inteligentnym czynności wymagające zaangażowania człowieka zostają zminimalizowane, co wpływa na znaczną oszczędność czasu.

Inteligentne budynki – na czym to polega?

Inteligentne systemy sterowania budynkiem pozwalają na kontrolę pracy większości urządzeń elektrycznych. Dzięki nim możliwe jest automatyczne zarządzanie systemem alarmowym, monitoringiem, oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją, roletami, a nawet sprzętem AGD czy audio-wideo.

Cechy inteligentnego budynku

W odróżnieniu od tradycyjnych instalacji, systemy automatyczne powinny utrzymywać stabilne parametry środowiska wewnętrznego, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Oznacza to, że największe zmiany temperatur nie mogą wpływać na temperaturę odczuwaną w pomieszczeniu, ponieważ reguluje ją inteligentna instalacja, która może jedynie sugerować się zmianami atmosferycznymi, by bardziej precyzyjnie wyregulować odczuwaną temperaturę. Kolejną cechą instalacji sterowanych automatycznie powinna być ich prostota, by użytkownik nie miał problemu z dopasowaniem działania systemu do swoich potrzeb. Sterowany za pomocą inteligentnych instalacji lokal użytkowy lub mieszkalny to taki, któremu zapewniony jest nieustanny nadzór i ochrona. Inteligentny budynek powinien także spełniać wymagania techniczne obiektu.

Inteligentne budynki a kontrola temperatury

Wśród instalacji, którymi można sterować w inteligentnym budynku, jednym z najczęściej stosowanych systemów jest system grzewczy. Użytkownik może sam ustawić temperaturę w danym pomieszczeniu, minimalizując w ten sposób wykonywaną przez siebie pracę i zyskując czas, lub zaufać specjalnym urządzeniom pomiarowym, dzięki którym system potrafi dopasować temperaturę do warunków panujących na zewnątrz. System może być zaprojektowany tak, by grzejniki wyłączały się w chwili otwarcia okna lub włączały się o konkretnej godzinie, dostosowując temperaturę w pomieszczeniu do potrzeb osoby, która wraca wtedy z pracy lub dłuższego wyjazdu. Inteligentne sterowanie temperaturą zapobiega także rozwojowi grzybów i pleśni. Automatyczne sterowanie instalacją w inteligentnym budynku to idealny sposób na oszczędzanie.

Ekonomiczny i ekologiczny

Wśród zalet inteligentnych budynków najczęściej wyróżnia się energooszczędność. Możliwość automatycznego sterowania pracą instalacji, które w modelu tradycyjnym uzależnione było od działania człowieka, pozwala na jej optymalizację, a więc w znacznym stopniu wpływa na oszczędność energii. Ciągły monitoring zmian atmosferycznych oraz warunków panujących w pomieszczeniu pozwala na sterowanie nie tylko temperaturą, ale także oświetleniem, co sprawia, że inteligentny budynek zużywa mniej energii, jest niedrogi w utrzymaniu i jest bardziej przyjazny dla środowiska, co jest cechą coraz bardzo pożądaną we współczesnym budownictwie.

Żeby czuć się bezpiecznie

Inteligentne budynki nie tylko są energooszczędne oraz podnoszą komfort życia, ale mają także wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa lokalu. Odpowiednie zaprogramowanie sprawia, że pozwalają na spokojny sen, zdalne kontrolowanie budynku za pomocą aplikacji na smartfona podczas dłuższej nieobecności oraz umożliwiają symulację obecności, która stanowi ochronę przed włamaniem.

System inteligentnego budynku to komfort, oszczędność i bezpieczeństwo, które sprawiają, że coraz częściej jest montowany w nowo budowanych domach, a ze względu na skuteczność systemu przewiduje się, że w przyszłości stosowanie inteligentnych budynków będzie bardziej powszechne, a nawet niezbędne.

Powrót