1 października 2018

Inteligentne instalacje jako centrum zarządzania domem

Nadmiar codziennych obowiązków związanych z pracą i rodziną sprawia, że brakuje czasu na zajmowanie się domem. Dlaczego więc nie skorzystać z urządzeń, które ułatwią wykonywanie codziennych prac, nie tylko pod względem oszczędności czasowej, ale również pieniężnej? Niezwykłym ułatwieniem są obecnie inteligentne instalacje, które pełnią funkcję centralnego systemu zarządzania domem. Co wyróżnia je na tle tradycyjnych instalacji?

Rodzaje inteligentnych instalacji


Możliwości oferowanych przez inteligentne instalacje jest naprawdę dużo. Po pierwsze, pozwalają na sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym, a także regulowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. W przeciwieństwie do tradycyjnego systemu grzewczego pozwalają na ograniczenie ogrzewanie pomieszczeń, z których się nie korzysta, a także ustawienie konkretnej temperatury. Po drugie, system monitoringu domu, system alarmowy oraz rolety okienne chronią dom przed włamaniem, a możliwość symulacji obecności domowników dodatkowo odstrasza potencjalnego włamywacza. Po trzecie, dzięki inteligentnym instalacjom można kontrolować podlewanie ogródka. Systemy nawadniające biorą pod uwagę ilość opadów deszczu, temperaturę i nasłonecznienie, jednak można je zaprogramować tak, by podlewały rośliny zgodnie z naszymi zaleceniami. Oprócz usprawnienia pielęgnacji ogrodu jest to bardzo przydatne w przypadku dłuższej nieobecności w domu.

Wszystko w jednym miejscu

Jedną z największych zalet inteligentnych instalacji jest wygoda. W przeciwieństwie do instalacji tradycyjnych podłączone są do centrali, która umożliwia kontrolę nad instalacjami w obrębie jednego systemu. Jednym przyciskiem można włączyć ogrzewanie czy spuścić rolety. W większości systemów możliwe jest zdalne zarządzanie temperaturą pomieszczeń, urządzeniami elektrycznymi czy systemem alarmowym za pomocą aplikacji instalowanej na smartfonie. Co więcej, inteligentne instalacje w domu, dzięki specjalnym czujkom, mogą dostosowywać się do aktualnych potrzeb domowników, czyli są zaprogramowane tak, by same decydowały np. o tym, kiedy temperatura w pomieszczeniu jest za niska, a kiedy za wysoka.

Wiele osób odstrasza cena. Czy słusznie?

Mimo że coraz częściej spotyka się je w polskich domach, inteligentne systemy sterowania wciąż kojarzą się z wysokim kosztem i skomplikowanymi pracami remontowymi. Wśród osób decydujących się na inteligentne instalacje, dominują te dopiero budujące swoje domy, ponieważ są świadome, że instalacja takiego systemu nie podnosi znacząco ceny, a zapewnia duży komfort i znacznie ogranicza niepotrzebne straty energii. Często przeciwnie myślą właściciele wyremontowanych już domów i mieszkań, którym automatyka domowa kojarzy się z jednorazowym dużym wydatkiem i zniszczeniami związanymi z montażem. Dlatego warto wiedzieć, że nie trzeba za jednym razem zakupić wszystkich elementów systemu, lecz można rozłożyć inwestycję w czasie, a wiązanie prac instalacyjnych z ogromnymi stratami jest mylnym wyobrażeniem. Do zamontowania tego rodzaju instalacji nie jest konieczne żadne pozwolenie, jednak w przypadku budowy domu trzeba uzyskać zgodę na montaż instalacji elektrycznej, co dotyczy zarówno tradycyjnego systemu, jak i inteligentnego.

Możliwość oszczędzania?

Jedną z cech inteligentnych instalacji jest dostrajanie warunków domowych do wymagań domowników czy warunków zewnętrznych. Kiedy światło samo włącza się, gdy wejdziemy do pomieszczenia oraz wyłącza się po wyjściu z niego, generujemy pierwsze oszczędności, ponieważ nie zostawiamy go niepotrzebnie włączonego, co wbrew pozorom bardzo często się zdarza. Specjalne czujki pozwalają także na rozpoznanie temperatury, dzięki czemu nie wydajemy pieniędzy na ogrzewanie, kiedy nie jest nam ono potrzebne. Automatyka, poprzez m.in. redukcję temperatury w nocy czy sytuacji nieobecności mieszkańców, pozwala na racjonalne wykorzystywanie energii. Co więcej, system podlewania ogrodu, dostosowując nawadnianie gleby do warunków atmosferycznych, w dużym stopniu zmniejsza ilość marnowanej wody. Stąd, oprócz oczywistego poprawienia komfortu mieszkania, inteligentne instalacje pozwalają na zmniejszenie kosztów jego eksploatacji, co jest jednym z najważniejszych argumentów podczas podejmowania decyzji o ich zamontowaniu.

Świat nieustannie się rozwija, a co za tym idzie, powstaje coraz więcej urządzeń, które mają ułatwić życie człowieka. Jednym z nich jest system inteligentnych instalacji, który kontroluje oświetlenie czy temperaturę domu, doskonale sprawdza się podczas pielęgnacji ogrodu czy pozwala zapewnić ochronę domu przed potencjalnym włamywaczem. Jako mózg domu, synchronizuje się z jego mieszkańcami oraz warunkami zewnętrznymi. Mimo że wielu osobom wciąż kojarzy się z drogą inwestycją, ostatecznie zapewniają komfort i wygodę domowników, zmniejszając przy tym opłaty za media.

Powrót