Intelignetne oświetlenie domu

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu, budujących nastrój i wpływających na samopoczucie domowników. W budynkach z inteligentnym oświetleniem istnieje możliwość zarządzania nim w sposób całkowicie odmienny, niż ma to miejsce w budynkach z instalacją tradycyjną. Daje to szereg nowych możliwości, począwszy od zwyczajnego włączania lub wyłączania światła za pomocą aplikacji, aż po nieograniczoną gamę możliwości zdalnego sterowania oświetleniem z wykorzystaniem zaprogramowanych wcześniej funkcji.

Sterowanie oświetleniem w inteligentnym domu można również łączyć ze sterowaniem innych urządzeń. Przykładowo, opuszczanie rolet może powodować wyłączanie światła, natomiast sygnał budzika może je włączać. Dodatkowo, oświetlenie to cechuje się także nowoczesnym, a zarazem uniwersalnym designem, dzięki czemu doskonale wkomponuje się w stylistykę każdego pomieszczenia.

Inteligentne oświetlenie domu może obejmować również ogród. Daje to możliwość wygodnego i szybkiego sterowania lampami bez konieczności ruszania się z miejsca. W przypadku konieczności włączenia światła wystarczy użyć smartfona lub tabletu, aby móc zarządzać oświetleniem znajdującym się w całym ogrodzie. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne i niewymagające posiadania specjalnego pilota.

Ściemnianie światła za pomocą inteligentnego oświetlenia

Inteligentne oświetlenie to nie tylko możliwość całkowitego wyłączania światła, ale również jego przyciemniania. Warto rozważyć takie rozwiązanie np. w salonie, by móc uzyskać odpowiedni, relaksujący nastrój lub też na korytarzu między łazienką a sypialnią, dzięki czemu nocne korzystanie z toalety nie będzie wymagało włączania pełnego oświetlenia. Rozwiązanie to sprawdzi się również w dziecięcych pokojach, szczególnie w przypadku, gdy najmłodsi mają problem z zasypianiem w całkowitej ciemności. Ściemnianie danego pomieszczenia może być wykonywane z każdego miejsca w domu.

Inteligentne oświetlenie domu – czujniki ruchu

Inteligentne oświetlenie wpływa również na oszczędność domowników. W pomieszczeniach przeznaczonych do krótkiego pobytu, takich jak garaż, warto zastosować czujniki ruchu. Umożliwiają one automatyczne włączenie światła wykorzystując niewielkie jego natężenie. W korytarzu często stosowanym rozwiązaniem jest oświetlenie dwustrefowe – gdy żaden z domowników z niego nie korzysta, wówczas panuje półmrok, natomiast, gdy ktoś się pojawia, światło włącza się w 100%. Opcja ta jest niezwykle oszczędna i znacząco obniża rachunki za energię elektryczną

Jedno urządzenie, wiele funkcji

Jednym z powodów, dla których coraz większa liczba osób decyduje się na wdrożenie oświetlenia inteligentnego jest możliwość programowania wielu funkcji przy użyciu smartfona lub tabletu. Przykładowo, za pomocą jednego tylko przycisku można uruchomić tryb nocny, co w praktyce oznacza wyłączenie światła w całym domu i pozostawienie niewielkiego oświetlenia w wybranym miejscu, np. w okolicach łazienki. Dzięki temu, osoba korzystająca w nocy z ubikacji nie musi włączać dodatkowego światła, by móc swobodnie się przemieszczać.

Powrót