22 marca 2018

Monitoring domu przez internet

Strach przed utratą dobytku całego życia na pewno towarzyszy niejednej osobie wyjeżdżającej z domu na dłuższy czas. Częste podróże służbowe czy wyjazdy wakacyjne potrafią być stresujące, szczególnie jeśli nie mamy bliskiej osoby, która mogłaby dla nas doglądać od czasu do czasu domu. Można oczywiście także korzystać z usług firm ochroniarskich, które zamontują w budynku czujniki oraz kamery i w razie problemów znajdą się na miejscu w kilka minut. Niestety wiąże się to z dużymi kosztami, ale monitoring w budynku możemy stworzyć za ułamek tych pieniędzy, a wszystko to dzięki nowoczesnym systemom inteligentnych domów, których instalacja oraz obsługa są naprawdę bardzo proste.

Monitoring domu przez internet – co można zyskać?

Rozwiązaniem jest po prostu zamontowanie w domu kamer, które podłączone do sieci internetowej będą stale przesyłały obraz drogą internetową. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do podglądu na żywo w zasadzie z każdego miejsca na świecie, z wielu urządzeń, wszędzie tam, gdzie tylko można skorzystać z sieci. Stworzenie inteligentnego domu za pomocą kamer IP pozwala nam poczuć się bezpieczniej, kiedy dłuższy czas przebywamy poza domem. Możliwości tych systemów są o wiele większe, a do najważniejszych należy zaliczyć:

  • możliwość podejrzenia, co robi opiekunka do dziecka, kiedy nie ma nas w domu;

  • kontrola zachowania zwierząt w czasie nieobecności właściciela;

  • upewnienie się, czy żelazko albo kuchenka gazowa zostały wyłączone;

  • poprzez dołączenie do systemu detektora ruchu można otrzymywać powiadomienia o każdym ruchu w budynku.

Jak przygotować się do korzystania z systemu automatyki w domu?

Wbrew pozorom przygotowanie domu do monitoringu online wcale nie jest trudnym zadaniem. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiednie kamery IP, a więc urządzenia, które podłączone do domowej sieci internetowej przesyłają sygnał w świat. Oczywiście dostęp do podglądu kamer uzyskujemy tylko poprzez zalogowanie się na specjalnej stronie, do którego wymagana jest znajomość hasła.

Wybierając kamery, musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy mieć podgląd na wnętrze budynku, czy jego zewnętrzną część. Jest to bardzo ważne, gdyż kamery zamontowane na zewnątrz powinny być odporne na działanie niskich oraz wysokich temperatur, a do tego, przede wszystkim na wilgoć. W przypadku monitorowania wnętrza budynku można z powodzeniem kupować kamery wewnętrzne, które na pewno będą o wiele tańsze.

Zewnętrze IP oraz sieć internetowa w domu

Kolejna kwestia to oczywiście stały dostęp do internetu, który jest niezbędny w przypadku tego typu rozwiązań. Aby w pełni wykorzystać możliwości systemów dla inteligentnych budynków, należy przede wszystkim upewnić się, że konkretny dostawca usług internetowych oferuje zewnętrzny adres IP. To na niego trzeba przekierować stream generowany przez kamery i tylko na takim adresie IP będziemy mogli zalogować się do kamer z dowolnego miejsca na świecie.

Oczywiście internet należy rozprowadzić po domu tak, aby każda kamera w systemie miała do niego dostęp. Najprostszym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie routerów Wi-Fi, ale należy pamiętać o tym, że przy sieci bezprzewodowej jakość obrazu może być dużo niższa. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto do domowego routera podłączyć wszystkie kamery przewodami.

Jeśli nie posiadasz albo nie możesz uzyskać od swojego dostawcy internetu zewnętrznego IP, użyj usług DDNS. Większość nowoczesnych routerów obsługuje kilku dostawców takich usług, więc jest w czym wybierać. Dzięki usługom DDNS będziesz mógł się łączyć ze swoją stałą domeną nawet przy zmiennym IP.

Domowa automatyka wyśle powiadomienie o zagrożeniu

Podstawową opcją wykorzystania opisanych przez nas rozwiązań technologicznych jest oczywiście stały podgląd na to, co dzieje się w budynku lub na terenie dookoła niego. Naturalnie nie każdy będzie miał jednak czas na to, aby wiecznie wpatrywać się w ekran telefonu lub komputera. Na szczęście nowoczesne systemy do obsługi takiego monitoringu mogą być wyposażone w moduły wysyłające powiadomienia o zagrożeniu. Jeśli na przykład kamera wykryje ruch w budynku, to system wygeneruje alert i wyśle go bezpośrednio na skrzynkę poczty elektronicznej.

Powrót