22 marca 2018

Smarthome – co to jest

Człowiek ze swojej natury jest istotą bardzo wygodną i nie da się ukryć tego, że to właśnie chęć poprawy komfortu życia nierzadko przyczyniała się do powstawania zupełnie nowych wynalazków. Tak właśnie narodziły się systemy Smart Home, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, oferując szeroki zakres możliwości. Warto jednak pamiętać o tym, że pierwsze próby częściowej automatyzacji naszych domów miały miejsce już w połowie ubiegłego stulecia. Choć były to rozwiązania bardzo prymitywne, to jednak zaczęły one tworzyć pewnego rodzaju trend, który rozwijany i unowocześniany po dziś dzień przynosi nam naprawdę wiele korzyści. Czym są rozwiązania SmartHome, co nam oferują i w jaki sposób można je wykorzystać?

Inteligentny dom - i wszystko masz pod kontrolą

Podstawą tworzenia nowoczesnych rozwiązań do zarządzania budynkami są po prostu technologie, które dają nam możliwość zarządzania różnymi procesami w sposób bezprzewodowy. Nie chodzi tutaj jedynie o wygodę mieszkania, ale często także i o bezpieczeństwo. Ideą jest po prostu umożliwienie zarządzania całym domem bez ruszania się z fotela, a w wielu przypadkach mamy dzisiaj możliwość podglądania tego, co dzieje się w budynku, oraz kontrolowania wielu jego elementów, kiedy jesteśmy w pracy lub na wakacjach. Kontrola odbywa się w sposób bezprzewodowy. Różne urządzenia w naszych mieszkaniach podłączane są do sieci internetowej, co daje nam do nich dostęp, chociażby z ekranu telefonu komórkowego.

Jaką automatykę domową można dzisiaj stosować?

Rozwiązania Smart Home z roku na rok oferują coraz większe możliwości, ale my skupimy się dzisiaj na tych, które zostały naprawdę dobrze rozwinięte, oferują dużą funkcjonalność i przede wszystkim są w proste w obsłudze, niezawodne, a przy tym dostępne w rozsądnych cenach. Zalicza się do nich kontrolę nad urządzeniami podłączonymi do gniazdek sieciowych, systemy monitorowania budynków oraz bezprzewodową obsługę oświetlenia w mieszkaniu.

Pełna kontrola nad urządzeniami podłączonymi do prądu

Pierwszym elementem często spotykanym we współczesnych rozwiązaniach SmartHome, jest możliwość zdalnego kontrolowania wszystkich urządzeń podłączonych do gniazdek sieciowych. Na rynku dostępne są specjalne wtyczki, które wyposażone są w bezprzewodowe moduły kontroli oraz proste oprogramowanie do zarządzania podstawowymi „funkcjami” gniazdka sieciowego. Jak taki system można wykorzystać? Na przykład podłączamy do gniazdka nasz domowy klimatyzator. Gniazdko połączone jest z internetem, a my, na przykład z ekranu swojego telefonu, możemy z dowolnego miejsca dostać się do panelu zarządzania i tym samy włączyć klimatyzator, aby przed naszym powrotem schłodził nam pomieszczenia.

Łatwy sposób na zarządzanie oświetleniem

W podobny sposób można zautomatyzować nasze oświetlenie. Podłączone do systemu oświetlenie może być bezprzewodowo sterowane, a możliwości nie kończą się tylko na jego włączaniu lub wyłączaniu. Przy zaawansowanych systemach będzie można sterować na przykład jasnością oświetlenia, jego barwą i wieloma innymi funkcjami, dostępnymi zależnie od wybranego przez nas rozwiązania.

Dzięki inteligentnych budynkom można czuć się bezpieczniej

Wspominaliśmy o tym, że nowoczesne technologie mogą zwiększać nasze bezpieczeństwo, prawda? I rzeczywiście tak jest. W nowoczesnych inteligentnych budynkach można montować na przykład kamery IP, które podłączone do internetu dają nam podgląd na to, co dzieje się w budynku praktycznie z każdego miejsca na świecie. System można połączyć z czujnikami ruchu, dymu czy zalania, a do tego z alarmami, aby jeszcze lepiej chronić dobytek swojego życia.

Powrót