Czujnik czadu czyli jak zabezpieczyć się przed czadem (tlenkiem węgla)?

Czujnik czadu - Ferguson - Smart Home

Czad (tlenek węgla) zwany potocznie „cichym zabójcą”, corocznie jest odpowiedzialny w Polsce za kilkadziesiąt zgonów. Kolejnych kilkaset osób jest hospitalizowanych z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Zamierzając podnieść bezpieczeństwo swoje i domowników w ochronie przeciw CO, powinno się wyposażyć mieszkanie/dom w czujnik czadu.

Czym jest tlenek węgla?

Czad jest gazem bezwonnym, lotnym, bezbarwnym i bez smaku. Takie cechy charakterystyczne sprawiają, że jest on nie do wykrycia przez ludzkie zmysły. Zagrożenie jakie jest z nim związane potęguje bardzo wysoka toksyczność tego gazu. Tworzy on bardzo silne wiązania z hemoglobiną, które są kilkaset razy silniejsze od powiązania tlenu i hemoglobiny. Tkanki zatrutego organizmu zaczynają być w miarę upływu czasu coraz bardziej niedotlenione.

Zatrucie tlenkiem węgla – skutki

Układ krążenia i ośrodkowy układ nerwowy to najbardziej wrażliwe na zatrucie czadem tkanki. Pierwszym objawem świadczącymi o zatruci jest ból główy, do którego stopniowo dochodzą zawroty głowy, wymioty i konwulsje, śpiączka. Po dłuższym czasie działania CO na organizm i jego wysokim stężeniu następuje zgon.

Gdzie może pojawić się czad?

Tlenek węgla to efekt częściowego spalania paliw gazu, oleju, benzyny, nafty, drewna, propanu, węgla, ropy odbywający się przy niedostatecznej ilości tlenu.
Z tego typu reakcją najczęściej możemy się spotkać w pomieszczeniach posiadających zatkaną wentylację lub wyposażonych w nieprawidłowo działające kuchenki, piece gazowe lub węglowe. Ogromne zagrożenie zatrucia czadem występuje także w garażach lub w trakcie pożarów budynków.

Przykładowy montaż czujnika czadu

Zasada działania czujnika czadu?

Budowa czujnika czadu opiera się na ogniwie elektrochemicznym. Jeśli stężenie tlenku węgla w powietrzu będzie wyższe od normy, w ogniwie nastąpi proces jego utleniania na elektrodzie. Spowoduje to, że w obwodzie czujki popłynie prąd, co jest jednoznaczne z przejściem czujnika w stan alarmowy. W systemie SmartHome Security Ferguson z zainstalowaną czujką czadu użytkownik o zagrożeniu jest informowany wyciem syreny i świetlnym sygnałem alarmowym. Administrator systemu widzi stan alarmowy także na swoim smartfonie, tablecie dzięki aplikacji SmartHome.

Parametry czujnika czadu CO:

 • Napięcie zasilające: 3VDC (1 x bateria CR123A),
 • pobór prądu statyczne: ≤20uA,
 • pobór prądu w stanie alarmu: ≤60mA,
 • głośność alarmu: 85dB / 1m,
 • czułość alarmu:
  – 30ppm 120 minut
  – 50ppm 60-90 minut
  – 100ppm 10-40 minut
  – 300ppm 3 minuty
 • komunikacja: ZigBee HA1.2,
 • zasięg komunikacji: do 70m,
 • temperatura pracy: -10 °C / +50 °C,
 • maksymalna wilgotność: 95%RH,
 • wymiary: 54*54*45 mm.

Montaż czujki tlenku węgla:

Montaż czujki czadu

Konfiguracja czujnika czadu w systemie Ferguson SmartHome Security

Czujnik czadu jest urządzeniem samodzielnym, NIE WYMAGA do działania pakietu SmartHome Security Kit.

Powrót