Jak chronić swoje mieszkanie korzystając z czujnika magnetycznego?

Czujnik wielofunkcyjny - Ferguson Smart Home

Okna, bramy i drzwi to newralgiczne części mieszkania. To przez nie najczęściej złodzieje przeprowadzają włamania. By zwiększyć nasze bezpieczeństwo, można te elementy domu wyposażyć w czujniki wielofunkcyjne SmartHome.

Czym jest kontraktron?

Czujnik otwarcia/zamknięcia to urządzenie w skład którego wchodzą dwa elementy. Pierwszy z elementów jest przytwierdzany do skrzydła drzwi lub okna, natomiast drugi powinien być zamontowany na stały element jakim jest ściana lub rama. Jeśli okno/drzwi/brama są zamknięte, elementy czujnika sąsiadują ze sobą, dzięki czemu indukowany jest w nich prąd. Centrala systemu (Smart Hub) widząc obwód zamknięty, ocenia status drzwi/okna jako zamknięty i w razie potrzeby o takim stanie poinformuje użytkownika.
Przerwanie obwodu przez otwarcie okna/drzwi jest natychmiast odnotowywane przez system alarmowy i sygnalizowane administratorowi SmartHome.

Jak poprawić bezpieczeństwo mieszkania dzięki zastosowaniu czujnika wielofunkcyjnego?

Drzwi wejściowe/balkonowe – najbardziej oczywista i najpopularniejsza forma zabezpieczenia przeciw włamaniom. System Security SmartHome przy wykryciu próby włamania do mieszkania, przez rozwarcie elementów kontraktronu, powiadomi o tym administratora bez względu czy jest on w domu, czy poza nim.

Okna – podobnie jak w przypadku drzwi kontraktrony zainstalowane w oknach pełnią rolę antywłamaniową. Funkcją dodatkową takiej instalacji jest możliwość poinformowania użytkownika o otwartym oknie przed zbliżającym się deszczem.

Brama garażowa – częstym błędem popełnianym przez właścicieli posesji jest niezabezpieczenie bramy garażowej i drzwi łączących garaż z pozostałą częścią domu. Instalacja kontraktronów tylko przy drzwiach frontowych i oknach w takim wypadku jest niewystarczająca, a garaż staje się punktem zagrażającym bezpieczeństwu domowników. Dopiero uzbrojenie garażu w czujniki wielofunkcyjne SmartHome może zapewnić kompleksową ochronę mieszkańców i dodatkowo samochodu. Dodatkowym profitem tej instalacji jest możliwość sprawdzenia czy zamknęliśmy bramę bez schodzenia z piętra domu, czy wychodzenia z mieszkania na wizję lokalną bramy garażowej.

Czujnik wielofunkcyjny SmartHome - zabezpiecza bramę garażową

Szafka z dokumentami – papiery wartościowe, umowy, dokumentacja firmowa wszystkie te dokumenty powinniśmy chronić przed dostępem niepowołanych osób. W takim wypadku warto zabezpieczyć szafę w której się one znajdują czujnikiem otwarcia/zamknięcia. Aplikacja SmartHome poinformuje nas o nieautoryzowanej próbie przejrzenia lub kradzieży dokumentacji.

Lodówka – o ile w przypadku przeciętnej rodziny zastosowanie kontraktronu na lodówce jest zbędne, to jego instalacja w domu/mieszkaniu studenckim, gdzie przebywa większa ilość współlokatorów, może nabrać sensu. Świadomość tego, że dzięki czujnikowi mamy co zjeść na śniadanie, może zapobiec nerwicy i wrzodom żołądka.

Analiza rentowności i prowadzenie statystyk przy zastosowaniu czujnika wielofunkcyjnego SmartHome

Analiza statusów aplikacji SmartHome pozwala określić liczbę otwarć/zamknięć czujnika wielofunkcyjnego zamontowanego w badanych pomieszczeniach, lodówkach sklepowych, meblach, toaletach itp. Na podstawie historii zdarzeń z aplikacji można wyliczyć rentowność utrzymania pomieszczenia, zoptymalizować jego asortyment lub zadecydować o jego likwidacji.

Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem czujnika wielofunkcyjnego, powinniście pamiętać, że jest to urządzenie, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje serca systemu alarmowego jakim jest Smart Hub. Smart Hub dostępny jest w zestawie Security Kit SmartHome, który można kupić w najpopularniejszych sklepach RTV i AGD.

Parametry czujnika wielofunkcyjnego:

  • Napięcie zasilające: 3V DC (1 x bateria CR2032),
  • pobór prądu w czasie czuwania: ≤ 5uA,
  • pobór prądu w czasie alarmu: ≤ 30mA,
  • zasięg detekcji: >20mm,
  • temperatura pracy: -10°C ~ +50°C,
  • wilgotność pracy: Maksymalnie 95%RH,
  • komunikacja: ZigBee 1.2,
  • zasięg komunikacji: ≤ 100m (w wolnej przestrzeni),
  • wymiary: 76×36,6×16.5mm,
  • wymiary magnesu: 66×13,9×16.5mm.

Montaż czujnika wielofunkcyjnego:

Montaż czujnika wielofunkcyjnego (kontraktronu) SmartHome

Konfiguracja czujnika otwarcia/zamknięcia do systemu Ferguson SmartHome Security Kit

Powrót