System Ferguson Smart Home 2.0 jest prostym w montażu i obsłudze systemem Domu Inteligentnego. Jest to jednak system rozbudowany, w wieloma czujnikami i możliwościami – rozumiemy Twoją chęć głębszego się z nim zapoznania i uzyskania odpowiedzi na podstawowe pytania oraz rozwiązań najczęstszych problemów.

Na tej stronie zgromadziliśmy ogromną ilość wiedzy, do zapoznania się z którą zapraszamy. Wiedza ta została ujęta w dwóch blokach tematycznych:

Ferguson Smart Home 2.0 – pytania i odpowiedzi (FAQ)

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jest to system inteligentnego domu, dzięki któremu możemy sterować oświetleniem, temperaturą oraz zwiększyć bezpieczeństwo z wykorzystaniem wielu czujników i szybkich powiadomień na telefon.

Ferguson Home 2.0 to połączenie Centrali Smart Hub, aplikacji mobilnej oraz różnego rodzaju czujników. W Ferguson Home 2.0 dostępne są następujące urządzenia:

    • Głowica termostatyczna (FS2TRV) – czujnik bateryjny
    • Czujnik temperatury i wilgotności (FS2HT) – czujnik bateryjny
    • Podwójny przekaźnik dopuszkowy 230V (FS2RS) – czujnik niebateryjny
    • Czujnik ruchu (FS2MS) – czujnik bateryjny
    • Czujnik wielofunkcyjny (FS2MP) – czujnik bateryjny
    • Czujnik wibracji (FS2VS) – czujnik bateryjny
    • Inteligentna syrena alarmowa (FS2SA) – czujnik niebateryjny posiadający dodatkowo wbudowany akumulator podtrzymujący działanie
    • Pilot zdalnego sterowania (FS2RC) – czujnik bateryjny
    • Czujnik dymu (FS2SD) – czujnik bateryjny
    • Czujnik dymu GSM (FS2SD-GSM) – czujnik bateryjny
    • Czujnik czadu (FS2CO) – czujnik bateryjny
    • Repeater i czujnik wycieku gazu (FS2RG) – czujnik niebateryjny
    • Czujnik zalania (FS2WL) – czujnik bateryjny
    • Programowalny Termostat Wi-Fi (FS2TH) – czujnik niebateryjny
    • Czujnik obecności człowieka (FS2OS) – czujnik niebateryjny

System Ferguson Smart Home 2.0 jest zintegrowany z usługą Ferguson Smart Home 2.0 Alert System. Ferguson Smart Home 2.0 Alert System to platforma internetowa pozwalająca na otrzymywanie powiadomień z Urządzeń podłączonych w aplikacji mobilnej Ferguson Smart Home dostępnej na platformach iOS oraz Android, na podstawie zgody wydanej przez Użytkownika. Platforma pozwala m.in. definiować w jaki sposób powiadomienia z Urządzeń Smart Home Użytkowników mają być dystrybuowane w ramach systemu Ferguson Smart Home 2.0 Alert System do Klienta np. do firmy ubezpieczeniowej lub ochroniarskiej, które chcąc zapewnić jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa swoim Klientom mogą reagować na zdarzenia oraz sytuacje alarmowe, które mają miejsce u użytkowników Ferguson Smart i natychmiast po ich wystąpieniu.

W sytuacji kiedy użytkownik Ferguson Smart zawrze umowę z taką firmą i ta firma doda informację nt. jego urządzeń w Ferguson Smart Home 2.0 Alert System, użytkownik również taką informację zobaczy w swojej aplikacji mobilnej.

Tak. Jedną z zalet systemu Ferguson Smart Home 2.0 jest możliwość sterowania urządzeniami z dowolnego miejsca na ziemi. W ten sposób będąc na wakacjach zimową porą możesz chociażby ustawiać temperaturę w domu. Wymagany jest jedynie dostęp do Internetu, aby mieć dostęp również do urządzeń Ferguson Smart Home 2.0

Tak. Aby móc korzystać z systemu SH2.0 w miejscu, w którym występują problemy z siecią lub prądem należy dodatkowo wyposażyć system w modem Wifi oraz power bank. Na rynku są już również modemy na kartę SIM, które mają wbudowaną baterię. Dzięki temu, że centrala Smart Hub ma wbudowaną baterię i jest w stanie działać w sposób niezakłócony przez kilka godzin po odcięciu zasilania, oraz dzięki zastosowaniu dodatkowo modemu z kartą SIM rozwiązanie SH2.0 staje się dodatkowo systemem mobilnym, odpornym na blackouty.

W systemie Ferguson Smart Home 2.0 wykorzystywane są technologie Wi-Fi, Zigbee, Bluetooth LE, GPRS.

Urządzenia Ferguson Smart Home 2.0 są przeznaczone do użytku w zamkniętych pomieszczeniach, jednakże jeśli miałyby być montowane na zewnątrz, to musi być to miejsce, gdzie nie będą miały kontaktu z wodą.

Do aplikacji można podłączyć nieograniczoną ilość Centrali Smart Hub, natomiast do jednej Centrali Smart Hub można sparować zgodnie ze specyfikacją maksymalnie 250 sensorów za pomocą protokołu ZigBee i 13 za pomocą protokołu Bluetooth.

Nie, aby w pełni korzystać z możliwości Ferguson Smart Home 2.0 wymagane jest podłączenie Centrali Smart Hub do Internetu (poprzez Wi-Fi 2.4GHz).

Centrala Smart Hub nie będzie działała z Wi-Fi 5GHz. Aby w pełni korzystać z systemu potrzebny jest Smart Hub łączący urządzenia z Ferguson Home 2.0. Część urządzeń do działania nie wymaga parowania ze Smart Hubem. W takiej sytuacji tracimy jednak możliwość zdalnego nadzoru poprzez aplikację mobilną.

Tak, aplikacja działa na Androidzie od wersji 5.0. Można ją pobrać w sklepie Google Play na stronie: https://play.google.com/store/apps/details?id=io.treesat.smarthome&hl=pl&gl=US

Zasadniczo system Ferguson Home wybudza aplikację i alarmuje głośno poprzez użycie dźwięków w telefonie. Jednakże każdy model telefonu może posiadać inne ustawienia. Jeżeli wywołany alarm powoduje, że telefon nie wybudza się z dźwiękiem mimo uzbrojenia Centrali Smart Hub, wówczas należy przejść do ustawień aplikacji. Aby wejść w informacje i ustawienia aplikacji Ferguson Home należy dłużej przytrzymać ikonę aplikacji, a następnie przejść do Informacji o aplikacji. W ramach Informacji o aplikacji należy wyszukać ustawień dotyczących powiadomień i włączyć powiadomień podczas ekranu blokady oraz zezwolić na dźwięk (nazwy funkcji mogą się różnić w zależności od modelu telefonu).

Czujniki są sortowane wg Central Smart Hub oraz w ramach Central Smart Hub / utworzonej grupy alfabetycznie. Dodatkowo istnieje możliwość posortowania w ramach grupy głowic termostatycznych, a następnie sterowania zgrupowanymi głowicami (włączenie/wyłączenie wszystkich, włączenie/wyłączenie programu działania oraz ustawienie takiego samego harmonogramu dla wszystkich, ustawienie temperatury dla trybu manualnego dla wszystkich głowic jednocześnie).

Tak, każdy czujnik posiada opcję zmiany nazwy na własną.

Czujniki w Ferguson Home możemy podzielić na 2 grupy. Pierwsza grupa to czujniki zasilanie napięciem 230V „czujniki niebateryjne”. Druga grupa to czujniki zasilane bateryjnie „czujniki bateryjne”.

Czujniki bateryjne:

    • Głowica termostatyczna (FS2TRV)
    • Czujnik temperatury i wilgotności (FS2HT)
    • Czujnik ruchu (FS2MS) – czujnik bateryjny
    • Czujnik wielofunkcyjny (FS2MP)
    • Czujnik wibracji (FS2VS)
    • Pilot zdalnego sterowania (FS2RC)
    • Czujnik dymu (FS2SD)
    • Czujnik dymu GSM (FS2SD-GSM)
    • Czujnik czadu (FS2CO)
    • Czujnik zalania (FS2WL)

Czujniki niebateryjne:

    • Podwójny przekaźnik dopuszkowy 230V (FS2RS)
    • Inteligentna syrena alarmowa (FS2SA) – posiadający dodatkowo wbudowany akumulator podtrzymujący działanie
    • Repeater i czujnik wycieku gazu (FS2RG)
    • Programowalny Termostat W-Fi (FS2TH)
    • Czujnik obecności człowieka (FS2OS)

W zależności od typu czujnika w aplikacji możemy wyróżnić różne stany czujników:

Czujniki bateryjne wyróżniają 4 stany sensorów:

    • Stan „OK” – to stan, w którym czujnik pozostaje w trybie stand by czekając na sytuację alarmową. Wówczas sensor działa „w tle”.
    • Stan „Brak zrzutów” – to stan kiedy bateria w czujniku wyładowała się lub czujnik przekroczy okres, w którym powinien wykonać typowo zrzuty. W tym przypadku obok czujnika pojawi się ikonka żółty wykrzyknik. Należy wówczas sprawdzić poziom baterii – w przypadku wskazywania przez aplikację stanu baterii w okolicy 0% należy wymienić baterię. Jeżeli stan baterii jest w porządku należy wywołać alarm z czujnika w celu sprawdzenia czy czujnik działa poprawnie.
    • Stan „Niski stan baterii” – stan pokazywany jeśli stan baterii jest mniejszy niż 15%. W przypadku baterii pon. 15% obok czujnika pojawia się ikona migającej baterii.
    • Stan „W trakcie aktywacji” – dotyczy tylko czujnika dymu GSM. Jest to stan nowododanego czujnika do aplikacji, który oznacza, że czujnik nie jest jeszcze aktywny. Aktywacja czujnika dymu GSM może potrwac 24h od momentu dodania do aplikacji, po tym czasie czujnik przechodzi w stan „OK” i zaczyna normalnie działać jak inne czujniki bateryjne.

Czujniki niebateryjne wyróżniają 2 stany sensorów:

    • Stan „Online” – urządzenie jest podłączone do prądu i działa normalnie.
    • Stan „Offline” – urządzenie jest odłączone od prądu lub nie działa poprawnie – wyświetla się dodatkowo obok czujnika ikona czerwonego wykrzyknika.

Jeśli bateria w czujniku się wyładuje, to czujnik w aplikacji będzie miał stan jako „Brak zrzutów”. W przypadku kiedy poziom baterii w czujniku spadnie pon. 15% (głowica termostatyczna posiada stan baterii opisowy: niski/dobry) użytkownik zostanie o tym poinformowany, natomiast w aplikacji obok czujnika będzie migała ikona rozładowanej baterii.

Stan Czujniki online/offline dotyczą czujników niebateryjncyh tzn. podłączanych do prądu tj. Inteligentna syrena alarmowa, Podwójny przekaźnik dopuszkowy, Czujnik gazu i repeater ZigBee oraz czujnik obecności. Jest to informacja czy czujnik działa prawidłowo. Jeśli czujnik jest offline to nie są wysyłane z niego dane do systemu – należy sprawdzić zasilanie czujnika.

Po usunięciu czujnika z aplikacji nie są wyświetlane z niego dane. Konieczne jest również odparowanie czujnika ręcznie zgodnie z instrukcją w celu całkowitego usunięcia.

Archiwizacja powiadomień powoduje przeniesienie powiadomień do zakładki „powiadomienia historyczne”.

Po usunięciu powiadomień zostają one usunięte trwale z systemu.

Akcje są to „zależności” między różnymi urządzeniami Ferguson Smart Home 2.0. Użytkownik może sam tworzyć akcje, które są dla niego przydatne, np. po przekroczeniu temperatury z czujnika temperatury, włączy się wentylator podłączony do inteligentnej wtyczki.

Należy skorzystać z opcji dostępnej przy logowaniu „Zapomniałam hasła”, po podaniu numeru telefonu lub emaila dostaniemy specjalny kod do ustawienia nowego.

Korzystając z możliwości zdalnego zarządzania urządzeniami podłączonymi do systemu Ferguson Smart Home 2.0, można optymalizować zużycie mediów. Przykładowo posiadając zamontowane na grzejnikach głowice termostatyczne użytkownik może ustawić program w taki sposób, że podczas nieobecności domowników ustawiana jest niższa temperatura w domu. Ponadto wykorzystanie inteligentnej wtyczki również pozwala oszczędzać media np. poprzez podłączenie do wtyczki urządzenia, które ma być używane tylko w konkretnym czasie za dnia i wtyczka miałaby je odłączać od sieci w nocy.

Jest wiele zmiennych, które wpływają na zasięg urządzeń Ferguson Smart Home 2.0. Są to między innymi: ilość ścian, grubość, materiał wykonania. Jednakże w zależności od urządzenia mogą być montowane w odległości od 70 do 100m od Centrali Smart Hub w otwartej przestrzeni.

Domyślnie czujniki dodawane są do grupy Huby i uzbrojenie systemu jest możliwe z poziomu grup Huby. Dodatkowo użytkownik może dodać dowolną ilość grup i dodać do nich dowolne urządzenia np. grupy określone jako lokalizacja parter/piętro itd. Dodatkowo istnieje możliwość posortowania w ramach grupy głowic termostatycznych, a następnie sterowania zgrupowanymi głowicami (włączenie/wyłączenie wszystkich, włączenie/wyłączenie programu działania oraz ustawienie takiego samego harmonogramu dla wszystkich, ustawienie temperatury dla trybu manualnego dla wszystkich głowic jednocześnie).

Nie ma takiej możliwości. Natomiast na pulpicie aplikacji w lewym górnym rogu znajduje się ikona Koszyka. Znajdziesz tam wszystkie produkty z oferty Ferguson Smart Home z możliwością przejścia do sklepu i dokonania zakupu.

Jest to bramka która łączy urządzenia ZigBee i Bluetooth z systemem Ferguson Smart Home 2.0. Dzięki niej możliwe jest dodawanie kolejnych urządzeń, oraz komunikacja między nimi. HUB zawiera również głośniczek dzięki czemu będą słyszane wszystkie alarmy.

Smart Huba możemy podłączyć do Internetu za pomocą sieci Wi-Fi 2.4GHz.

Smart Home 2.0 - system Domu Inteligentnego

Power – zasilanie Centrali

1 – Centrala połączona z systemem

2 – Centrala ma dostęp do Internetu

3 – stan uzbrojenia Centrali (wyłączona – rozbrojony, czerwona – uzbrojony, zielona – tryb nocny)

Port USB służy do celów serwisowych.

Przy podłączonej do zasilania Centrali Smart Hub należy wcisnąć przycisk w małym otworze (za pomocą „igły” dołączonej do zestawu) znajdującym się na spodzie obudowy na ok. 1s – dioda nr. 2 powinna szybko mrugać na zielono.

Należy wcisnąć za pomocą „igły” dołączonej do zestawu przycisk w małym otworze znajdującym się na spodzie obudowy na ok. 6-19s – dioda nr. 2 powinna wolno mrugać na zielono.

Należy wcisnąć za pomocą „igły” dołączonej do zestawu przycisk w małym otworze znajdującym się na spodzie obudowy przez nieco ponad 20s – dioda nr. 2 powinna szybko mrugać na zielono.

Należy odłączyć Centralę Smart Hub od zasilania i wcisnąć za pomocą „igły” dołączonej do zestawu przycisk znajdujący się na spodzie obudowy na ok. 1s.

Urządzenie zasilane jest za pomocą ładowarki 5V 2A podłączanej do sieci 230V.

Centrala Smart Hub wpinana jest do podstawy, którą możemy przykręcić dwoma wkrętami do ściany.

Nie, Centrala Smart Hub działa w sieci 2.4GHz.

Tak, po ponownym zalogowaniu się do aplikacji, zniknie Centrala Smart Hub z wszystkimi urządzeniami i ich historią.

Tak, po ponownym zalogowaniu się do aplikacji, zniknie Centrala Smart Hub wraz ze wszystkimi urządzeniami. Po ponownym dodaniu Centrali Smart Hub do aplikacji, żadne urządzenia nie będą widoczne.

Tryb rozbrojony oznacza, że użytkownik nie będzie otrzymywał powiadomień (na telefonie, alarm w Smart Hubie i alarm Inteligentnej syreny) z czujników: Ruchu, Wielofunkcyjny, Wibracji oraz Obecności. Jeśli ustawiony będzie tryb uzbrojony to będziemy otrzymywać powiadomienia (na telefonie, alarm w Smart Hubie i alarm Inteligentnej syreny) z powyższych urządzeń. Pozostałe czujniki działają niezależnie tzn. powiadomienia odnośnie zdarzenia występują w momencie zaistnienia zdarzenia bez względu na tryb pracy uzbrojony/rozbrojony.

Tryb nocny wyłącza alarm dźwiękowy w Centrali Smart Hub i Inteligentnej syrenie dla wszystkich czujników oprócz przycisku „Panic” w Pilocie zdalnego sterowania. W tym trybie powiadomienia na telefon przychodzą ze wszystkich urządzeń.

Dodając urządzenie do aplikacji mobilnej, parowanie rozpoczyna się łączeniem z siecią Wi-Fi. Następnie użytkownik otrzymuje powiadomienie o łączeniu z serwerem. Urządzenie sprawdza czy ma najnowszą wersję oprogramowania Centrali (firmware). Jeżeli tak – łączy się z serwerem i pokazuje w aplikacji mobilnej. Jeżeli wersja oprogramowania Centrali Smart Hub jest niższa, niż najnowsza dostępna, użytkownik musi poczekać do końca procesu aktualizacji Centrali Smart Hub. Po zakończeniu aktualizacji użytkownik otrzyma powiadomienie, a Centrala Smart Hub będzie widoczna w aplikacji mobilnej.

Aktualizacje odbywają się automatycznie bez konieczności wymuszania jej w aplikacji. W aplikacji mobilnej użytkownik zostanie poinformowany o pojawieniu się nowej wersji oprogramowania (firmware) Centrali Smart Hub wchodząc w ustawienia Centrali Smart Hub. Pod numerem aktualnej wersji zobaczy informację z numerem najnowszej wersji oprogramowania i ikoną do jej instalacji. Po włączeniu instalacji Centrala Smart Hub wejdzie w stan offline, a użytkownik zostanie poinformowany o rozpoczęciu procesu aktualizacji. Po zakończeniu procesu aktualizacji, użytkownik także otrzyma odpowiednie powiadomienie. O dostępności nowej wersji oprogramowania Centrali Smart Hub będzie również informowało wyskakujące okno informacyjne.

Aby zmienić sieć Wi-Fi należy w Ustawieniach Hub kliknąć Podłącz do innej sieci Wi-Fi. Następnie wprowadzić Centralę Smart Hub w tryb parowania i podać dane nowej sieci.

Centrala Smart Hub jest urządzeniem podłączanym do prądu. Po jego odłączeniu od zasilania do momentu wyładowania baterii nadal spełnia swoje funkcje będąc online. Stan offline może oznaczać albo wyładowanie baterii, albo utratę połączenia z siecią Wi-Fi, a tym samym również z serwerem. W przypadku kiedy Centrala Smart Hub jest offline, czujniki również nie mają połączenia z serwerem. Tym samym nie będą wysyłały alarmów a w aplikacji będą pozostawały wyszarzone do momentu przywrócenia Centrali Smart Hub do działania.

W ustawieniach Smart Hub można włączyć rodzaje powiadomień, które użytkownik chce otrzymywać. Są to alarmy dotyczące stanu uzbrojenia Centrali Smart Hub, trybu offline Centrali Smart Hub, informacja o zdjęciu Centrali Smart Hub z podstawki (sabotaż).

Głowica termostatyczna jest urządzeniem montowanym na grzejniku, dzięki któremu możemy zautomatyzować kontrolę temperatury w domu. Za pomocą aplikacji, która zdalnie łączy się z głowicą, możemy tworzyć harmonogramy, dzięki którym w łatwy sposób zaplanujemy temperaturę na cały tydzień.

Głowica jest kompatybilna z systemami montażu: Danfoss, Caleffi, Giacomini.

Tak, głowica wykrywa otwarcie okna i automatycznie wyłącza grzanie.

Rozdzielczość temperatury na głowicy to 1°C.

Zakres ustawianej temperatury to: 5°C – 30°C.

Urządzenie zasilają dwie baterie alkaiczne AA.

Tak, aby można było zdalnie kontrolować głowicę Smart Hub jest konieczny. Samo utrzymywanie zadanej temperatury (bez harmonogramów) nie wymaga centrali.

Głowica wkręcana jest na zawór grzejnika.

Głowica jest urządzeniem bateryjnym. Głowica jest widziana ze stanem „Brak zrzutów”, gdy nie ma z nią komunikacji przez 1h30min. Przyczyną może być również wyładowana bateria.

Tak, temperatury historyczne można sprawdzić w zakładce wykres za okres 12 miesięcy wstecz.

Użytkownik otrzymuje powiadomienie o aktualizacji oprogramowania głowicy (firmware) oraz odnośnie poziomu naładowania baterii.

Status głowica włączona/wyłączona pokazuje nam czy głowica utrzymuje zadaną temperaturę czy jest np. wyłączona w okresie letnim.

Zakładka „Program” w ustawieniach głowicy służy do ustawienia indywidualnego harmonogramu temperatur na każdy dzień tygodnia.

Tak. Istnieje możliwość dodania dowolnej liczby głowic do grupy głowic termostatycznych, a następnie sterowania zgrupowanymi głowicami (włączenie/wyłączenie wszystkich, włączenie/wyłączenie programu działania oraz ustawienie takiego samego harmonogramu dla wszystkich, ustawienie temperatury dla trybu manualnego dla wszystkich głowic jednocześnie).

Aktualizacje odbywają się automatycznie bez konieczności wymuszania jej w aplikacji. W aplikacji mobilnej użytkownik zostanie poinformowany o pojawieniu się nowej wersji firmware głowicy wchodząc w ustawienia. Pod numerem aktualnej wersji zobaczy informację z numerem najnowszej wersji i ikoną do instalacji nowej wersji. Po włączeniu instalacji użytkownik zostanie poinformowany o rozpoczęciu aktualizacji. Po jej zakończeniu użytkownik również zostanie poinformowany.

Czujnik temperatury i wilgotności zbiera i przesyła dane do aplikacji o panujących warunkach w danym pomieszczeniu. Dzięki zdalnej komunikacji i zasilaniu bateryjnemu nie ma ograniczeń co do miejsca instalacji.

Rozdzielczość mierzonej temperatury wynosi 0.1°C.

Rozdzielczość mierzonej wilgotności wynosi 0.1%.

Czujnik temperatury i wilgotności jest urządzeniem bateryjnym. Czujnik jest widziany ze stanem „Brak zrzutów”, gdy nie ma z nim komunikacji przez 1h30min. Przyczyną może być również wyładowana bateria.

Urządzenie zasila bateria 3V CR2450.

Tak, do działania czujnika wymagana jest Centrala Smart Hub.

Czujnik z tyłu wyposażony jest w taśmę klejącą, dzięki czemu możemy go w łatwy sposób przykleić do większości powierzchni.

Tak, historia z czujnika temperatury i wilgotności jest dostępna przez 12 miesięcy.

Możemy ustawić w aplikacji otrzymywanie powiadomień w zależności od określonej minimalnej i maksymalnej temperatury oraz wilgotności.

W zakładce „Historia powiadomień” znajdują się informacje o przekroczeniu wartości dla ustawionych wcześniej powiadomień dla minimalnej i maksymalnej temperatury oraz wilgotności, natomiast zakładka „Wykresy” wyświetla zapamiętane temperatury i wilgotność w formie wykresów.

Podwójny przekaźnik dopuszkowy jest urządzeniem, które pozwala na zdalne sterowanie oświetleniem. Moduł posiada również dwa wejścia do których możemy podłączyć włącznik światła, tak aby manualnie również można było włączać i wyłączać światło oraz urządzenia podłączone do przełącznika, w którym moduł jest zamontowany.

Moduł posiada dwa wyjścia maksymalnie do. 1400W każde.

Nie, moduł posiada również dwa wejścia sterujące, do których możemy podłączyć zwykły przełącznik ścienny.

Tak, moduł posiada zabezpieczenie termiczne, które odłącza wyjścia gdy temperatura wewnątrz obudowy będzie powyżej 70°C.

Urządzenie zasilane jest z sieci 230V.

Tak, jeśli chcemy sterować oświetleniem z poziomu aplikacji mobilnej Ferguson Home. Samo zaświecanie i gaszenie światła może odbywać się również poprzez podłączony włącznik.

Przekaźnik montowany jest w puszce podtynkowej.

Podwójny przekaźnik dopuszkowy jest czujnikiem niebateryjnym. Czujnik jest widziany jako offline, gdy nie ma z nim komunikacji przez 1min30sekund (został odłączony od zasilania). Zmiana stanu następuje po kilkunastu sekundach.

W ustawieniach przekaźnika dopuszkowego możemy ustawić otrzymywanie powiadomień w przypadku włączenia lub wyłączenia toru 1 i 2. Ponadto powiadomienie może zostać wysłane w momencie przejścia czujnika w stan offline.

Umożliwia zdalne powiadomienie użytkownika o wykryciu obecności w nadzorowanej strefie.

Urządzenie zasilane jest z sieci 230V.

Czujnik może być montowany w podwieszanym suficie w otworze lub bezpośrednio przytwierdzany do sufitu.

Czujnik obecności jest widziany jako offline, gdy nie ma z nim komunikacji przez 1min 30 sekund (został odłączony od zasilania). Zmiana stanu następuje po kilkunastu sekundach.

Tryb nie przeszkadzać wyłącza czasowo w aplikacji powiadomienia w przypadku wystąpienia alarmu. Można go ustawić dla konkretnego dnia/dni lub jednorazowo.

Czujnik obecności umożliwia otrzymywanie powiadomień w sytuacjach: utraty połączenia z serwerem tj. w momencie przejścia czujnika w stan offline.

Tak, do działania czujnika wymagany jest Smart Hub.

Inteligentna wtyczka ze zdalnym czytnikiem liczników jest urządzeniem, które umożliwia szybkie zdalne sterowanie podłączonym do niej urządzeniem oraz kontrolę pobieranej przez to urządzenie energii.

Dzięki zastosowanej technologii zdalnego odczytu posiadanych liczników i wodomierzy, daje nam również możliwość podglądu zużywanych mediów w domu.

Gniazdko wykorzystuje technologię Wi-Fi 2.4GHz.

Nie, gniazdko działa w sieci 2.4GHz.

Tak, jest możliwe włączanie i wyłączanie podłączonego urządzenia za pomocą fizycznego przycisku znajdującego się w części górnej obudowy.

Tak, jeśli będziemy w posiadaniu klucza deszyfrującego do danego licznika.

Urządzenie zasilane jest z sieci 230V.

Nie, urządzenie działa niezależnie. Jednakże do wykorzystania pełnej funkcjonalności (np. Akcje) Centrala Smart Hub jest niezbędna.

Urządzenie ma obudowę z wtyczką, którą wkładamy w gniazdko zasilania 230V.

Inteligentna wtyczka jest widziana jako offline, gdy nie ma z nią komunikacji przez 1 minutę i 30 sekund (została odłączona od zasilania). Zmiana stanu następuje po kilkunastu sekundach.

Zakładka „Program” służy do ustawienia harmonogramu włączania i wyłączania podłączonego urządzenia. Jest również możliwość ustawienia czasu przez jaki podłączone urządzenie ma być jeszcze włączone/wyłączone.

Inteligentna wtyczka umożliwia otrzymywanie powiadomień w sytuacjach: Utraty połączenia z serwerem, Wtyczna została włączona lub wyłączona, Pobierana energia jest większa lub mniejsza niż ustawiona w opcjach. Ponadto powiadomienie może zostać wysłane w momencie przejścia czujnika w stan offline.

Inteligentna wtyczka umożliwia otrzymywanie powiadomień gdy pobierana energia przez podłączone do wtyczki urządzenie jest mniejsza bądź większa od ustawionej w aplikacji – daje nam to możliwość np. otrzymania powiadomienia gdy ktoś włączył telewizor lub inne urządzenie.

Czujnik ruchu umożliwia zdalne powiadomienie użytkownika o wykryciu ruchu w nadzorowanej strefie. Dzięki zdalnej komunikacji i zasilaniu bateryjnemu nie ma ograniczeń co do miejsca instalacji.

Urządzenie zasila bateria 3V CR123A.

Tak, do działania czujnika wymagana jest Centrala Smart Hub.

Czujnik z tyłu wyposażony jest w taśmę klejącą, dzięki czemu możemy go w łatwy sposób przykleić do większości powierzchni.

Czujnik ruchu jest urządzeniem bateryjnym. Czujnik jest widziany ze stanem „Brak zrzutów”, gdy nie ma z nim komunikacji przez 5h15min. Przyczyną może być również wyładowana bateria.

Powiadomienia z czujnika ruchu otrzymamy gdy wykryje on ruch.

Czujnik wielofunkcyjny służy do wykrywania zmiany stanu otwarcia/zamknięcia drzwi, okien, furtki, bramy wjazdowej, itp. Dzięki zdalnej komunikacji i zasilaniu bateryjnemu nie ma ograniczeń co do miejsca instalacji.

Maksymalny rozstaw elementów czujnika (części stałej i ruchomej) to ok. 1cm.

Urządzenie zasilają dwie baterie alkaiczne AAA.

Tak, do działania czujnika wymagana jest Centrala Smart Hub.

Czujnik z tyłu wyposażony jest w taśmę klejącą, dzięki czemu możemy go w łatwy sposób przykleić do większości powierzchni.

Czujnik wielofunkcyjny jest urządzeniem bateryjnym. Czujnik jest widziany ze stanem „Brak zrzutów”, gdy nie ma z nim komunikacji przez 5h15min. Przyczyną może być również wyładowana bateria.

Powiadomienia z Czujnika wielofunkcyjnego otrzymamy, gdy czujnik wykryje otwarcie (obydwa elementy czujnika rozsuną się na odległość większą niż 1cm).

Czujnik wibracji wykrywa drgania przedmiotu, na którym jest przymocowany. Możesz go łatwo zamontować na szybie i innych powierzchniach. Dzięki zdalnej komunikacji i zasilaniu bateryjnemu nie ma ograniczeń co do miejsca instalacji.

Urządzenie zasilają dwie baterie alkaiczne AAA.

Tak, do działania czujnika wymagana jest Centrala Smart Hub.

Czujnik z tyłu wyposażony jest w taśmę klejącą, dzięki czemu możemy go w łatwy sposób przykleić do większości powierzchni.

Czujnik wibracji jest urządzeniem bateryjnym. Czujnik jest widziany ze stanem „Brak zrzutów”, gdy nie ma z nim komunikacji przez 5h15min. Przyczyną może być również wyładowana bateria.

Powiadomienia z Czujnika wibracji otrzymamy gdy wykryje on wibrację powierzchni do której jest przyklejony (np. stłuczenie okna).

Inteligentna syrena alarmowa informuje dźwiękiem i światłem o wykrytych alarmach w systemie. Dzięki podtrzymaniu bateryjnemu syrena funkcjonuje również w czasie zaniku napięcia w sieci.

Tak, syrena ma wbudowany akumulator, dzięki czemu po zaniku zasilania również będzie informowała o alarmie w systemie.

Urządzenie zasilane jest z sieci 230V.

Tak, do działania syreny wymagana jest Centrala Smart Hub.

Urządzenie ma obudowę z wtyczką, którą wkładamy w gniazdko zasilania 230V.

Inteligencja syrena alarmowa jest czujnikiem niebateryjnym podłączanym do prądu, jednakże po jej odłączeniu od zasilania prze określony czas działa na wbudowanym akumulatorze. W aplikacji mobilnej widoczny jest stan baterii sensora. W momencie jego wyładowania syrena zmienia stan na offline, gdy nie ma z nią komunikacji przez 1min 30 sekund. Zmiana stanu następuje po kilkunastu sekundach.

Syrena posiada wbudowany akumulator, dzięki czemu po zaniku napięcia zasilania nadal może informować o alarmie.

Inteligentna syrena alarmowa alarmuje zgodnie z trybem działania Centrali Smart Hub, tzn. tryb rozbrojony Centrali oznacza, że syrena nie będzie alarmowała mimo wykrycia alarmów z czujników: Ruchu, Wielofunkcyjnego i Wibracji. Przy ustawieniu trybu uzbrojonego Centrali, syrena będzie alarmowała po wykryciu alarmów z czujników: Ruchu, Wielofunkcyjnego i Wibracji.

Pozostałe czujniki działają niezależnie, tzn. powiadomienia odnośnie zdarzenia występują w momencie zaistnienia zdarzenia bez względu na tryb pracy uzbrojony/nieuzbrojony Centrali. Oznacza to, że po wykryciu alarmu z któregoś z pozostałych czujników, alarm w syrenie zostanie uruchomiony.

Tryb nocny wyłącza alarm dźwiękowy w Inteligentnej syrenie dla wszystkich czujników oprócz przycisku „Panic” w Pilocie zdalnego sterowania.

Syrenę można wywołać dodatkowo poprzez kliknięcie przycisku w aplikacji „Uruchom syrenę”.

Syrena musi znajdować się w zasięgu sygnału Centrali Smart Hub. Poza tym wymogiem syrena nie musi znajdować się w pobliżu pozostałych elementów systemu.

Pilot zdalnego sterowania umożliwia przełączanie trybów pracy Smart Home (uzbrojony/ rozbrojony/ tryb nocny). Posiada również przycisk „Panic” – szybkiego wywołania alarmu w razie zagrożenia.

Urządzenie zasila bateria 3V CR2032.

Tak, do działania pilota wymagana jest Centrala Smart Hub.

Pilot jest urządzeniem bateryjnym. Pilot jest widziany ze stanem „Brak zrzutów”, gdy nie ma z nim komunikacji przez 4h30min. Przyczyną może być również wyładowana bateria.

Pilot posiada cztery przyciski: Centrala Smart Hub uzbrojona, Centrala Smart Hub rozbrojona, Centrala Smart Hub tryb nocny, „Panic”.

Nie, nie ma możliwości zmiany funkcji przycisków.

Po wciśnięciu przycisku „Panic” włącza się alarm w Inteligentnej syrenie alarmowej, włącza się alarm w Centrali Smart Hub oraz wysyłane jest powiadomienie na telefon.

Czujnik dymu to urządzenie, które pozwala na wykrycie pożaru w bardzo wczesnej fazie oraz szybkie powiadomienie użytkownika dzięki aplikacji na telefon.

Urządzenie zasila bateria 3V CR2032.

Tak, jeśli chcemy otrzymywać powiadomienia na telefon. Sam sygnał dźwiękowy z czujnika będzie alarmował również bez Centrali Smart Hub.

Czujnik z tyłu wyposażony jest w taśmę klejącą, dzięki czemu możemy go w łatwy sposób przykleić do większości powierzchni.

Czujnik dymu jest urządzeniem bateryjnym. Czujnik jest widziany ze stanem „Brak zrzutów”, gdy nie ma z nim komunikacji przez 5h15min. Przyczyną może być również wyładowana bateria.

Powiadomienia z Czujnika dymu otrzymamy za każdym razem, gdy zostanie wykryty dym.

Czujnik dymu GSM może być montowany wszędzie, gdzie dostępna jest komunikacja GPRS – nie potrzebuje Centrali Smart Hub do komunikacji z systemem w przeciwieństwie do czujnika FS2SD.

W aplikacji mobilnej użytkownik zostanie poinformowany o pojawieniu się nowej wersji firmware czujnika dymu GSM wchodząc w ustawienia. Pod numerem aktualnej wersji zobaczy informację z numerem najnowszej wersji i ikoną do instalacji nowej wersji. Po włączeniu instalacji użytkownik zostanie poinformowany o rozpoczęciu aktualizacji. Po jej zakończeniu użytkownik również zostanie poinformowany. Aktualizacja może potrwać do czasu następnej komunikacji z czujnikiem. W celu przyspieszenia aktualizacji należy wywołać połączenie z serwerem poprzez wciśnięcie przycisku testowego.

Czujnik dymu GSM to urządzenie, które pozwala na wykrycie pożaru w bardzo wczesnej fazie oraz szybkie powiadomienie użytkownika poprzez aplikację na telefon. Dzięki zastosowanej technologii GSM możliwy jest montaż wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do Internetu.

Urządzenie zasila bateria 3V CR123A.

Nie, czujnik komunikuje się za pomocą GPRS bezpośrednio z serwerem.

Czujnik dymu GSM wpinany jest do podstawy, którą możemy przykręcić do sufitu lub ściany za pomocą dwóch wkrętów.

Czujnik dymu GSM jest urządzeniem bateryjnym. Czujnik jest widziany ze stanem „Brak zrzutów”, gdy nie ma z nim komunikacji przez 30h. Przyczyną może być również wyładowana bateria.

Nie, czujnik ma już zainstalowaną kartę SIM.

W celu sprawdzenia opłat, prosimy zapoznać się z cennikiem dostępnym w aplikacji.

Na ten moment czujnik nie posiada takiej opcji.

Czujnik dymu GSM może być montowany wszędzie, gdzie dostępna jest komunikacja GPRS. W przeciwieństwie do Czujnika FS2SD nie potrzebuje Centrali Smart Hub do komunikacji z systemem.

Z Czujnika dymu GSM otrzymamy automatyczne powiadomienia w przypadku: wykrycia dymu, zakończeniu wykrywania dymu oraz testu urządzenia. Możemy również włączyć powiadomienie o utracie połączenia (gdy nie ma komunikacji z czujnikiem przez 25 godzin).

Czujnik czadu pozwala wykryć rosnące stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu oraz wystarczająco szybko powiadomić o tym użytkownika dzięki aplikacji na telefon.

Urządzenie zasila bateria 3V CR123A.

Tak, jeśli chcemy otrzymywać powiadomienia na telefon. Sam sygnał dźwiękowy z czujnika będzie alarmował również bez Centrali Smart Hub.

Czujnik z tyłu wyposażony jest w taśmę klejącą, dzięki czemu możemy go w łatwy sposób przykleić do większości powierzchni.

Czujnik czadu jest urządzeniem bateryjnym. Czujnik jest widziany ze stanem „Brak zrzutów”, gdy nie ma z nim komunikacji przez 1h30min. Przyczyną może być również wyładowana bateria.

Powiadomienia z Czujnika czadu otrzymamy za każdym razem gdy zostanie wykryty czad. Są określone normami poziomy stężeń tlenku węgla, przy których czujnik zaalarmuje:

    • 30ppm 120min.
    • 50ppm 60-90min.
    • 100ppm 10-40min.
    • 300ppm 3min

Czujnik gazu jest urządzeniem alarmującym o trującym stężeniu gazu ziemnego w powietrzu oraz o zagrożeniu wybuchem. Dodatkowo moduł jest wyposażony w funkcję rozszerzania zasięgu systemu.

Średni pobór prądu jest mniejszy niż 1.5W.

Tak, po podłączeniu czujnika pomiędzy Centralą Smart Hub a urządzeniem, które nie ma zasięgu, urządzenie powinno połączyć się z systemem.

Urządzenie zasilane jest z sieci 230V.

Tak, jeśli chcemy otrzymywać powiadomienia na telefon. Sam sygnał dźwiękowy z czujnika będzie alarmował również bez Centrali Smart Hub.

Urządzenie ma obudowę z wtyczką, którą wkładamy w gniazdko zasilania 230V.

Czujnik jest widziany jako offline, gdy nie ma z nim komunikacji przez 30 sekund (został odłączony od zasilania). Zmiana stanu następuje po kilkunastu sekundach.

Powiadomienia z czujnika gazu otrzymamy za każdym razem gdy zostanie wykryty gaz. Ponadto powiadomienie zostanie wysłane w momencie przejścia czujnika w stan offline.

Nie, Czujnik gazu wykrywa tylko gaz ziemny.

Czujnik zalania jest urządzeniem, którego sondę przykleja się go podłogi – dzięki takiemu rozwiązaniu natychmiast wykrywane jest np. pęknięcie węża/rury i zalewanie pomieszczenia. Powiadomienie na telefon pozwala na szybką reakcję.

Urządzenie zasilają dwie baterie alkaiczne AAA.

Tak, do działania czujnika wymagana jest Centrala Smart Hub.

Czujnik z tyłu wyposażony jest w taśmę klejącą, dzięki czemu możemy go w łatwy sposób przykleić do większości powierzchni.

Czujnik zalania jest urządzeniem bateryjnym. Czujnik jest widziany ze stanem „Brak zrzutów”, gdy nie ma z nim komunikacji przez 5h15min. Przyczyną może być również wyładowana bateria.

Powiadomienia z czujnika zalania otrzymamy za każdym razem gdy sonda przyklejana do podłogi wykryje wodę.

Termostat jest urządzeniem, które umożliwia zdalne sterowanie ogrzewaniem oraz klimatyzacją.

Termostat obsługuje większość urządzeń wykorzystujących jako rodzaj ogrzewania/chłodzenia gaz, olej, propan, elektryczny, dwupaliwowy, pompa ciepła.

Termostat wykorzystuje technologię WiFi 2,4 GHz.

Nie, termostat działa w sieci 2,4 GHz.

Tak, jest możliwe sterowanie ogrzewaniem za pomocą przyjaznego interfejsu termostatu.

Urządzenie zasilane jest napięciem 12-24 V AC/DC.

Nie, urządzenie działa niezależnie. Jednakże do wykorzystania pełnej funkcjonalności (np. Akcje) będzie konieczna.

Urządzenie montowane jest na ścianie, za pomocą kołków montażowych.

Termostat jest widziany jako Offline, gdy nie ma z nim komunikacji przez 1,5 minuty (został odłączony od zasilania). Zmiana stanu następuje po kilkunastu sekundach.

Zakładka Program w ustawieniach termostatu służy do ustawienia indywidualnego harmonogramu temperatur na każdy dzień tygodnia.

Termostat umożliwia otrzymywanie powiadomień w sytuacjach: Temperatura spadła poniżej oraz temperatura wzrosła powyżej zadanej wartości. Ponadto powiadomienie może zostać wysłane w momencie przejścia czujnika w stan Offline.

Rozdzielczość temperatury w termostacie to 1°C (1°F).

Zakres ustawianej temperatury to: 7°C – 37°C (45°F – 99°F).

Tak, temperatury historyczne można sprawdzić w zakładce Wykres za okres 12 miesięcy wstecz.

W aplikacji mobilnej użytkownikowi zostanie wyświetlona informacja nt. nowej wersji firmware urządzenia oraz firmware Wi-Fi. Aby zaktualizować firmware urządzenia, użytkownik musi uruchomić aktualizację w interfejsie samego urządzenia.

Termostat wyróżnia 2 programy domyślne, których nie można usuwać. Użytkownik może dodać maksymalnie 2 dodatkowe programy.

Termostat może pracować w jednym z 5 trybów:

    • Grzanie – termostat włącza grzanie do temperatury ustawionej w Programie lub manualnie do kolejnego zakresu czasowego w Programie.
    • Chłodzenie – termostat włącza chłodzenie do temperatury ustawionej w Programie lub manualnie do kolejnego zakresu czasowego w Programie.
    • Auto – tryb, w którym termostat utrzymuje stan temperatur mieszczący się w zakresie ustawionych temperatur grzania i chłodzenia.
    • Wyłączony – termostat nie reguluje temperaturą otoczenia.
    • Awaryjne grzanie – tryb termostatu dostępny tylko jeżeli termostat podłączony jest do sterowania pompą ciepła oraz możliwy do włączenia jeżeli ustawienia tego trybu są zdefiniowane w interfejsie ustawień zaawansowanych termostatu.

Termostat wyróżnia 3 tryby wentylacji:

    • Auto – wentylator jest sterowany automatycznie w zależności od temperatury pomieszczenia.
    • Włączony – wentylator pozostaje ciągle włączony bez względu na ustawiony program.
    • Cyrkulacja – możliwe jest ustawienie czasów włączenia i wyłączenia wentylatora.

Aplikacja umożliwia tworzenie i edycję programów, ustawienie temperatury grzania oraz chłodzenia, odczyt wilgotności, przeglądanie historii temperatur oraz wilgotności na wykresie, ustawienia wentylacji wraz z możliwością dodania programu, włączanie podświetlenia termostatu i ustawianie odpowiednich parametrów podświetlenia.

Ferguson Smart Home 2.0 – rozwiązywanie problemów (troubleshooting)

Jeśli masz problem z funkcjonowaniem któregoś z elementów systemu Ferguson Smart Home 2.0, sprawdź poniższe rozwiązania najczęściej występujących problemów. W razie dalszych pytań, zapraszamy do kontaktu.

Sprawdź czy nie masz w pobliżu innego urządzenia, które niedawno usuwałeś z aplikacji, a nie zostało fizycznie (przyciskiem) rozparowane z systemem.

Mrugnięcie 6 razy diody świadczy o tym, że urządzenie się rozparowało z systemem. W celu ponownego sparowania, należy ponownie przycisnąć przycisk parowania do momentu szybkiego mrugania diody.

Należy ponownie wprowadzić Centralę Smart Hub w tryb parowania wciskając przycisk w małym otworze (za pomocą „igły” dołączonej do zestawu) znajdującym się na spodzie obudowy na ok. 6-19s – dioda nr. 2 powinna wolno mrugać na zielono.

Należy zrestartować Centralę Smart Hub. Przy podłączonym zasilaniu należy wcisnąć przycisk w małym otworze (za pomocą „igły” dołączonej do zestawu) znajdującym się na spodzie obudowy na ok. 1s – dioda nr. 2 powinna szybko mrugać na zielono.

Jest wiele zmiennych, które wpływają na zasięg urządzeń systemu Ferguson Smart Home 2.0. Są to m.in.: ilość ścian, ich grubość, materiał ich wykonania.

Zasięg bezprzewodowej łączności różni się między urządzeniami ale zasadniczo mogą być one montowane w odległości od 70 do 100m (w otwartej przestrzeni) od Centrali Smart Hub. Oczywiście wspominane powyżej czynniki wpływają na zasięg bezprzewodowej łączności urządzeń, co trzeba mieć na uwadze podczas ich montażu. Możliwe, że nie działające prawidłowo urządzenie znajduje się zbyt daleko od Centrali Smart Hub, w takim wypadku należy przenieść urządzenie bliżej Centrali bądź zastosować Repeater i czujnik wycieku gazu (FS2RG), który rozszerza zasięg łączności bezprzewodowej.

Jeżeli proces wykonałeś prawidłowo upewnij się u swojego dostawcy usługi dostępu do internetu, czy zezwala on na połączenia TCP i UDP na wszystkich portach. Jest to wymagane do prawidłowej komunikacji z serwerem, a może być blokowane przez dostawcę usługi dostępu do internetu. Aby to sprawdzić: przygotuj drugi telefon, który posłuży Ci za router, wyłącz na nim Wi-Fi, włącz dane komórkowe, włącz hotspot, połącz telefon z aplikacją Ferguson Home z hot spotem i spróbuj ponownie sparować centralkę – jeżeli się uda to znaczy, że połączenia są blokowane i musisz skontaktować się z dostawcą internetu.

Upewnij się, że masz odpowiednio skonfigurowane ustawienia telefonu.

Ustawienia powiadomień aplikacji Ustawienia telefonu
Tryb normalny (dzwonka) Tryb cichy Tryb skupienia (nie przeszkadzać)
Powiadomienia włączone Wybudzanie ekranu telefonu, dźwięk, głośność dźwięku w zależności od głośności powiadomień aplikacji, są wibracje Wybudza ekran, brak dźwięku, są wibracje Brak wybudzenia, brak dźwięku, brak wibracji
Powiadomienia włączone, wyłączone dźwięki Wybudzenie, brak dźwięku, brak wibracji Wybudzenie, brak dźwięku, brak wibracji Brak wybudzenia, brak dźwięku, brak wibracji
Powiadomienia wyłączone Brak wybudzenia, brak dźwięku, brak wibracji Brak wybudzenia, brak dźwięku, brak wibracji Brak wybudzenia, brak dźwięku, brak wibracji